Lesy ČR, s.p. a rekreace

Za účelem podpory rozvoje nejvýznamnějších veřejných funkcí lesů přijaly v roce 1999 LČR jeden ze svých základních dokumentů „PROGRAM 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR“.
V rámci jeho realizace je prováděno budování turistických odpočinkových míst v lesích, naučných stezek, údržba vybraných turisticky exponovaných chodníků a cest, vybavení lesů informačními tabulemi, obnova a údržba studánek a pramenů, opravy a údržba regionálně a historicky významných objektů a staveb, pomníčků a pamětních desek, péče o památné stromy a aleje, ochrana a podpora ohrožených druhů organismů a mnoho dalších aktivit.

V průběhu let 1999 – 2009 bylo do realizace tohoto programu vloženo více než 322 mil. Kč. (www.lesycr.cz)


Program 2000

 

Naučné stezky

 

Lesnické parky

 

Podpora rekreační funkce na území Lesní správy Buchlovice


Velmi důležitou celospolečenskou funkcí Chřibů a tím také lesů ve správě Lesní správy Buchlovice je funkce rekreační. Chřiby se nachází mezi městy Uherské Hradiště, Kyjov, Kroměříž, Otrokovice a Napajedla. Obyvatelé těchto měst, i další návštěvníci, využívají lesy Chřibů hlavně k pěší turistice a v poslední době také k cykloturistice. Lesy jsou dosĺova protkány sítí pěších turistických tras KČT a cyklotras, vyznačených mikroregiony obcí „Chřiby“ a „Buchlov“ ve spolupráci s Lesní správou Buchlovice.

....................

Rozcestníky cyklotras na Bunči ( v pozadí opravená dřevěná zvonička ) a pod Setničkama

Nejznámější a také nejvíce navštěvované turistické lokality v lesích Chřibů ve správě Lesní správy Buchlovice jsou: Pískovcové útvary Kozel a Malý Kozel, Kazatelna, zřícenina hradu Cimburk, Buchlov kámen, hrad Buchlov, kaple svaté Barbory na vrchu Modla, Břestecká skála, Brdo, Bunč, Komínské skály, Tabarky, Rozsypalova lesní osada a Budačina. Jelikož Lesní správa Buchlovice spravuje státní lesy, které patří všem občanům České republiky, je naší povinností návštěvníkům tohoto lesa vytvořit co nejpříjemnější prostředí, ve kterém si co nejlépe odpočinou. Naplnění tohoto cíle je obsaženo v „PROGRAMU 2000 – zajištění věřejného zájmu Lesů České republiky, s.p.“. Proto také Lesní správa Buchlovice vybudovala na nejvíce navštěvovaných místech dřevěné odpočívadla u studánek (např. Pod Železňákem, U Žampacha, Pod Ocáskem, Na Loukách, Pod Kamennou budkou, U Kamenné studánky pod Holým kopcem, U Panenky Marie a Pod Trestným) přístřešky (např. Kolomazná pec, Nad Kalíškem, U Mísy, Pod Ocáskem, U Obrázku, U Stupavských luk, U Buchlov kamene, Na Dubovém díle, Pod Vlčákem tj. pod pramenem Stupavky a Na Brdě), a altánky (např. Na Medlovském boří, U Šanderky, U Zlacké studánky, U Padlých, U Komínských skal, U Těšanské a Na Tabarkách) pro návštěvníky lesa. Současně opravujeme a udržujeme známé lesní studánky (např. Kolomazná pec, Pod Železňákem, Železňák, U Mísy, U Žampacha, Pod Ocáskem, Na Loukách, Zlacká, U Padlých, Korýtko, Lví hlavy, Kubitova a U Panenky Marie)  nebo pamětihodnosti (kulturní památky). Za zmínku stojí např. zastřešení východní bašty zříceniny hradu Cimburk šindelem, obnovení dřevěné zvoničky na Bunči, oprava sochy Pany Marie u kaple svaté Barbory na Modle a oprava sochy Pieta pod Barborkou, oprava kamenného mostu na staré cestě k hradu Buchlovu tzv. Hráběcí (od zastávky autobusu u silnice I/50), oprava kamenného mostu za Hořínkovou hájenkou pod Čertovým sedlem. Zatím největší přístřešek pro turisty i s krytým ohništěm jsme vybudovali na místě bývalé Tománkovy hájenky na revíru Salaš. V letošním roce plánujeme vybudování nového velkého přístřešku i s ohništěm a lapačem jisker „U Uhlířů“ (Na Pile) pod Holým kopcem.

Přístřešky pro turisty s ohništěm a lapačem jisker na místě bývalé Tománkovy hájenky (Salaš),  na Na pile a u PP Kozel

Myšlenku lesního správce Lesní správy Buchlovice, podpořenou nadšením starosty obce Modrá, postavit opět rozhlednu na nejvyšším vrcholu Chřibů, 587 m.n.m. vysokém Brdu, se podařilo zrealizovat po čtyřech letech vyřizování a shánění. Dne 28.10.2004 byla na Brdě slavnostně otevřena nově postavená rozhledna za účasti olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a tehdejšího hejtmana Zlínského kraje pana Františka Slavíka a dalších asi dvou tisíc nadšených turistů. I když původně měla být dřevěná, stojí zde dnes 24 metrů vysoká rozhledna kamenná. Na výstavbě kamenné rozhledny na Brdu se lesníci Lesní správy Buchlovice podíleli zajištěním  lomového kamene (pískovce) z kamenolomu Žlutava a řeziva z dubů, rostoucích v okolních porostech revíru Kostelany. Rozhledna Brdo slouží také lesníkům Lesní správy Buchlovice v době zvýšeného nebezpečí vzniku lesních požárů jako místo k provádění požárních hlídek. Vlastníkem je nyní sdružení obcí „Chřiby“. Na obrázku výše je 24 metrů vysoká rozhledna na Brdu (587 m.n.m.)

 

Zpracováno na základě spolupráce ÚTOK MENDELU v Brně s LS Buchlovice  a podkladů ing. Zálešáka

Foto na této stránce: Z. Zálešák, J. Schneider a M. Klimánek